Na co se nás nejčastěji ptáte
Sestavili jsme seznam odpovědí na otázky, které Vás nejvíce zajímají při výběru fotovoltaické elektrárny. Pokud nenajdete odpověď níže, neváhejte nás kontaktovat.

Fotovoltaická elektrárna
Celý proces trvá 2 až 3 měsíce. Z toho samotná instalace FVE zabere 2 dny. Nejdéle trvá vyřízení připojení do distribuční sítě.
Vzhledem k tomu, že topit potřebujete převážně v zimě, kdy slunce tolik nesvítí a jsou výrazně kratší dny, vyrobená energie Vám nepokryje 100% spotřeby domu. Pokud však budete mít u fotovoltaiky baterie, sníží se spotřeba rodinného domu, díky tomu, že v době, kdy bude slunce svítit a nespotřebuje vyrobenou energii, uložíte si ji na později právě pro potřebu vytápění.
Životnost fotovoltaické elektrárny je několik desítek let. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně mladou a moderní technologii, dá se zatím životnost FVE určit jen odhadem - a to na základě záruk jednotlivých komponent. Např. záruka FV panelů se pohybuje mezi 20 až 25 lety. Životnost FVE se tedy předpokládá vyšší než 20 let.
Díky novele energetického zákona platné od 1.2.2023 není nutné mít u FVE do 50 kWp licenci.
Ano, fotovoltaickou elektrárnu instalujeme s připojením do distribuční sítě.
Prodej přebytků z fotovoltaiky do distribuční záleží čistě na vyjádření distributora při žádosti o připojení. Pokud jsou Vám umožněny posílat přebytky do sítě, jde jen o to, s jakým obchodníkem uzavřete smlouvu na prodej. Obvyklá cena za přebytky je cca 3000,- Kč za 1 MWh.
Fotovoltaická elektrárna je velké elektrické zařízení, proto i pro ni platí povinnost provádět pravidelné revize - a to podle ČSN 331500. Po uplynutí čtyřleté lhůty má provozovatel FVE povinnost nechat vypracovat periodickou zprávu o revizi elektrického zařízení.
Ano. Propojíme fotovoltaiku s tepelným čerpadlem s tím, že se bude jednat o montáž jedné firmy. Kombinace střešní elektrárny s tepelným čerpadlem je řešení budoucnosti.
Nejsou, na území ČR pro instalaci fotovoltaiky do výkonu 50 kWp není potřeba stavební povolení. Pouze pokud vlastníte nemovitosti, která se nacházejí v CHKO nebo v památkově chráněném území, musíte před výstavbou fotovoltaické elektrárny požádat o povolení správu CHKO nebo památkáře. V naší nabídce máme celočerné fotovoltaické panely, které obě instituce akceptují.
PPP (prvním paralelním připojením) fotovoltaické elektrárny k síti. PPP proběhne na základě žádosti, kterou pošleme distributorovi. Na základě této žádosti se dostaví technik distributora a zkontroluje FVE, jestli vše odpovídá projektové dokumentaci a revizní zprávě. Nainstaluje speciální elektroměr, a to je poslední krok k oficiálnímu spuštění FVE do ostrého provozu.
Fotovoltaické panely
Pro solární panely se běžně využívají ploché i šikmé střechy. Ideální orientace střechy je na jih, jihovýchod, jihozápad, východ nebo západ, nejlépe bez zastínění. Severní strana se neinstaluje. V případě zastínění střechy používáme SolarEdge optimizéry v kombinaci se střídačem, což dokáže geniálně korigovat vyrobenou energii z panelů i přes jejich zastínění. Fotovoltaické systémy jsou také zabezpečeny proti odlétnutí při vichřicích a bouřích. Z tohoto důvodu je nutné volit certifikované produkty a znát vaši skladbu střešní krytiny a možné zatížení.
Ano, je to možné. Musí se jednat o nemovitost na pozemku, který náleží k řešenému rodinnému domu.
Neinstalujeme na starší eternitové ani na cembritové střechy, jelikož i při minimální manipulaci praskají a problém nastává i s jejich likvidací.
Fotovoltaické panely zaberou od 5 m² šikmé střechy a 10 m² rovné střechy.
Účinnost fotovoltaického panelu přesahuje v průměru 20 %.
Výrobce panelů garantuje, že za 25 let neklesne výkon panelů pod 80 %.
Fotovoltaické baterie
Kapacita jedné baterie je 2,4 – 3,6 kWh. Celková kapacita bateriového úložiště se odvíjí od výkonu v panelech a bývá vždy větší než celkový výkon FV panelů.
Ano, dokoupit baterii dodatečně je možné.
Záleží na spotřebě v domě a aktuálním výkonu FVE. Řekněme, že FVE vyrábí 2 kW, spotřeba v domě je 1 kW, v tomto případě se baterie (2,4kWh) nabije za 2,5 hodiny.
Velikost baterie je závislá na použitém typu.
Ostatní
Podle nových podmínek NZÚ platných od 1. 10. 2021 je maximální výše dotace až 275 000 Kč.
Získání dotace vám smluvně garantujeme.
Platnost aktuálních podmínek zjistíte vždy na webu dotačního programu NZÚ.
To záleží na životě ve vaší domácnosti. Pokud máte obvyklé spotřebiče, od jara do podzimu většinou můžete být soběstační.
Průměrně se návratnost pohybuje od 5 do 15 let.
Fotovoltaická elektrárna vyrobí v zimě přibližně 20 % „letního“ výkonu.
Můžete si do vaší domácnosti pořídit klimatizaci.
Nenašli jste zde odpověď?
Chci nabídku